Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


01.02.2012
Už to zas jede, už to zase frčí:-)
První Zpívání na schodech, které jsme po půlroční přestávce organizovali ve dvojčlenném složení, se, nutno říci, nevyznačovalo příliš velkou účastí. Právem jsme se už předem obávali, že lidé nepřijdou. Plesová sezóna, pořad, který za půl roku ztratil na pravidelnosti, mráz venku a zima na chodbě, divadelní představení v sousedství, atraktivní basketbalové utkání… celá řada okolností, které stály proti našemu řádně ohlášenému termínu a předem avizovaly prohru. Pět minut před půl osmou to už vážně vypadalo na „přesilovku“, ale  přesně v minutě ohlášeného začátku se odněkud pomalu začali trousit lidé. Spadly nám dva kameny ze dvou srdcí, když jsme deset minut po půl osmé napočítali dvacet diváků, známé i neznámé tváře.

Odvážně, leč trochu nervózně jsme se tedy ve dvojici pustili do našeho padesátiminutového bloku písní. Nevím, jak Nele, ale mně se hned asi od druhé písničky hrálo moc hezky. Cítil jsem jakousi domáckou spřízněnou atmosféru a také, jak jsme dlouho nekoncertovali, měl jsem už „hlad“ po písničkách pro lidi. Takže mě moc potěšilo, když se počáteční „slušný“ potlesk postupně měnil v jakýsi výraz porozumění.
Snad jsme opravdu hned napoprvé diváky oslovili. V pondělí po koncertě se ke mně donesla informace, že naše písnička „Arménská“ vehnala jedné z divaček dokonce slzy do očí. Jakou větší pochvalu jsme mohli dostat!


Po padesáti minutách vystřídala naše duo dvojice krumlovských hudebníků Roman Špilínek – Dany Maruna. Špilda se sice dnes již zhlíží spíše v rockovém nebi, ale svůj folkový a trampský původ rozhodně nezapře. Však není nadarmo držitelem Porty, kterou získal někdy v devadesátých letech. Bylo tedy moc zajímavé sledovat, jak si najednou osvěžil mysl při návratu k písničkám pro lidi, kteří mají duši a uši. Jeho texty mají zvláštní poetiku a jsou velmi citlivě dokreslovány melodiemi i aranžemi. Danyho kytara jim moc hezky slouží, takže celek vyznívá jako výrazně zhudebněná poezie. A to my češtináři máme rádi:-)

První letošní Schody jsou tedy za námi. Dopadly lépe, než jsme předpokládali. Nechceme bojovat o množství diváků. Strahovy folku nesvědčí. Záleží nám spíš na tom, aby ti, co přijdou, se cítili dobře, uměli naslouchat a vracet. Snad se nemýlím, když napíšu, že právě v tomto duchu se nesly premiérové lednové Schody roku 2012. Pokud jsem tedy divákům i našim hostům několikrát a zvlášť srdečně děkoval, pak to nebyly vůbec fráze, ale mé nejvnitřnější přesvědčení a vděk.

S Nelou se už těšíme a všechny srdečně zveme do Gymnázia na den 24. února. Spolu s námi se zde představí písničkář Pavel Pokorný (Třebíč). A kdy nás „naši Hradečané“ mohou podpořit příště? 6. března v 17 hodin v místní knihovně při našem obnoveném hudebně zeměpisném pořadu o Severozápadním Mexiku. Jeho premiéra se odehraje již zítra (2. února) v Brně v Café Práh ve Vaňkovce.

Držte nám palce a zastavte se někdy, těšíme se na Vás!

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena