Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


12.12.2011
Vánoce na zámku Červená Lhota

Poslední letošní koncert na naší už téměř domácí Červené Lhotě, poslední letošní koncert sezóny. Dost nám na něm záleželo a myslím, že se vydařil. Aspoň podle všech ohlasů, které jsme zaznamenali. Takže postupně:

Sraz v půl třetí, krásně vytopená svatební místnost voní dřevem (díky, pane kasteláne!!), pomalu rozbalujeme své věci, abychom zjistili, že jsem zapomněl doma rytmiku. Pořád je však ještě čas se pro ni vrátit do Jindřichova Hradce. Pozkoušíme tedy některé skladbičky s naším hostem tak, abychom se dokázali orientovat aspoň každý ve svých nástupech na sóla, a já se vydám autem zpátky ku Hradci napravit svoji chybu. Vracím se přesně o 16. hodině, tedy na minutu přesně na začátek koncertu. Vyzkoušet si koledy s Nelinými  žákyněmi (flétnistkami) už však nestihnu. Škoda, jejich vystoupení to určitě ovlivní.

Koncertní sál je však prázdný. Zjišťuji, že místo kultury dali všichni diváci přednost uspokojování přízemních gastronomických pudů:-) Koneckonců Marx s Engelsem mají pravdu: nejdřív základna, potom teprve nadstavba:-). Chvíli jsem v pokušení, vždyť pohoštění již tradičně připravovala paní Marta Mládková, což pro mne pokaždé znamená visačku nejvyšší kvality a spolehlivosti. Znovu se přesvědčuji, že je osobou, které bych měl děkovat, kdykoliv ji potkám. A to nejen za Nelu, kterou vychovala tak, že jsem v ní našel téměř své hudební dvojče, ale i za všestrannou a účinnou pomoc po celá léta Nelina působení v Jentaktaku.

 

Příjemné povídání při konzumaci punče a pochoutek všeho druhu (včetně vánočního cukroví) je na chvíli přerušeno a všichni přítomní se odebírají do svatební místnosti. Ta se za chvilku zcela zaplní. Můžeme tedy zahájit koncert, jehož program sestavovala s mojí drobnou pomocí Nela.  Dvě naše písničky na úvod a už se střídají hosté. Tři z Neliných žaček zahrají na flétnu každá nejdříve své vlastní sólo a potom společně jednu koledu s námi. Moc pěkné a asi dojemné. Být rodičem, těžko bych zadržoval slzy dojetí. Po další sérii našich skladeb přichází hlavní host večera:  Ilustrátorka a hudebnice Renáta Fučíková. Ta nejprve představí Knihu Vánoce – Putování do Betléma, kterou napsal spisovatel Josef Krček a ilustracemi ji opatřila právě paní Renáta. Po knížce se jen zapráší a na řadu diváků se bohužel nedostane.

 

A pak přichází námi dlouho očekávané a utajované finále. Úspěšná umělkyně představuje hudební nástroj na folkových pódiích téměř nevídaný. Dudy. A tak hudební závěr večera proběhne ve znamení nadšeného „džemování“, při němž se nám daří vzájemně propojovat všechny nástroje, které máme momentálně k dispozici. Dudy, kytary, flétny, rytmické nástroje a zpěv. Jediným malým háčkem je Es dur ladění nástroje ze psí kůže, které nám působí potíže ve zpěvu. Je to však maličkost a já osobně jsem ze zvuků, které se nám podařilo dohromady stvořit, přímo nadšený. To se musí zopakovat někdy v létě s lidovými písněmi, říkám si v duchu.

 

Hudební část skončila, všichni se odebrali do sousední hodovní místnosti uspokojit další smysly, já jsem mohl nerušeně balit všechny hudební potřeby a přitom se ve svém nitru věnovat přemítání o uplynulé sezóně. Byla, myslím, dost hektická. Stihli jsme do konce června odehrát nasmlouvané koncerty ve staré sestavě, dát dohromady nový repertoár, natočit v demoverzích tři skladby, bez přerušení jsme pokračovali v koncertní činnosti, sami od července zorganizovali 10 koncertů, na nichž jsme představili své hosty. Dokázali jsme si tak pořídit i skromný základ, jehož pomocí budeme schopni finančně pokrýt Zpívání na schodech v roce 2012. Těsně před spuštěním je i hudebně zeměpisný cyklus o našich zážitcích z Mexika 2010. To všechno při normálním pracovním nasazení ve svých zaměstnáních.. Řekl bych, že by to mohla být dost jednoznačná odpověď skeptikům, kteří ještě do června  tvrdili, že Jen tak tak končí.

 

Zcela ztracený rok to tedy nebyl. Ale mnoho věcí by se nám nezdařilo, kdybychom neměli ve své blízkosti lidi, kteří stáli v těžkých situacích při nás a kterým bych chtěl vyslovit zvláštní poděkování. Jsou to jistě ti, kteří na naše koncerty chodí, a také ti, co nás zvou do svých klubů, na svá jeviště, hrady a zámky. V neposlední řadě pak dobré duše, které jsou schopny nabídnout nám kdykoliv pomocnou ruku. Vesměs se s nimi setkáváme na tomto webu v rubrice „Návštěvní kniha“. No a samozřejmě i rodina Mládků a Nelin přítel Kuba Šimáně.

 

Zatímco mi hlavou probíhala podobná témata, podařilo se mi uklidit všechno hudební nádobí, a tak jsem se mohl v klidu zúčastnit vánočního "rautíčku" doprovázeného příjemnou konverzací se spoustou lidí.

 

P.S.: Děkujeme Daně a Lubošovi ZN za krásné kalendáříky 2012 s motivy Jen tak tak!!!

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena