Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


03.10.2010
Ještě jednou koncert pro Lucii

Lucka Štěpánková byla před čtyřmi lety studentkou čtvrtého ročníku jindřichohradeckého gymnázia. Byla to moc hezká, milá a šikovná dívka, bezva kamarádka, akční typ, taková „holka do nepohody“. Moc jí to slušelo, zejména když se usmívala. Byl jsem jejím třídním učitelem a měl jsem ji na češtinu. Ten pátek jsem, pamatuji si to přesně, zadal ve třídě domácí úkol. Úvahu. Lúca (tak jí kamarádi říkali) odešla z mé hodiny dřív, aby mohla ještě doprovodit svojí klavírní produkcí jakýsi svatební obřad. Vydělávala si tímto způsobem na svůj vlastní klavír, který potřebovala ke studiu hudby. Ten pátek, kdy jsem ji pouštěl z vyučování o 15 minut dříve, jsem netušil, že ji vidím naposledy. Domácí úkol, který si ještě dříve, než odjela na chatu, stačila napsat nanečisto, jsem si díky laskavosti jejích rodičů přečetl až za týden. Jenže to už Lucka nebyla mezi živými. Splašený kůň, opilý kočí...

Nejsmutnějších zážitky mé dosavadní učitelské praxe. Číst slohovou práci nadějné maturantky, která už nežije. A místo hodiny stylistiky pomáhat spolužákům sestavovat smuteční řeč. Stát čestnou stráž u rakve krásné osmnáctky, o které jste byli přesvědčeni, že bude rozdávat radost ještě tehdy, až vy už tady nebudete.

Ten pocit je u mne stále ještě živý, a tak ani nebudu popisovat atmosféru koncertu, při kterém přišli vzpomínku na tuto všestranně krásnou dívku oživit její rodiče, příbuzní a přátelé. A také její bráška Vojta, který jistě dělá rodičům radost i za Lucku, protože se naučil skvěle hrát na varhany. Mohl tedy zahájit koncert v krásném barokním chrámu Nejsvětější Trojice několika drobnými varhanními skladbami. Měl jsem při té symbolice, přiznám se, srdíčko zas až v těsně pod dolní čelistí. Vzpomínkový večer pak pokračoval vystoupením pěveckého sboru gymnázia a kytarovým vystoupením Petra Pokovby. Ten Lucku také učil. Závěr jsme obstarali my. Snad na mne baroko svojí hloubkou působí víc než cokoliv jiného, a tak jsem měl co dělat, abych při závěrečné písničce Kantorská udržel svůj hlas i zrak v mezích normálu. Vzpomínky na krásu zkrátka člověk z hlavy jen tak nevymaže.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena