Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


15.12.2009
Vánoce v Nové Bystřici

Od vánoční šňůrky s Třeboňskými pištci jsme se na pátek 11. prosince odvázali do Nové Bystřice, abychom s místními obyvateli a zejména s nejmladšími školními dětmi uvítali nadcházející vánoční svátky společným zpíváním koled. Je to akce tradiční, byli jsme k ní pozváni již po několikáté. A jako dosud pokaždé, i tentokrát byly bystřické děti na své vystoupení dokonale připraveny. Ale abych nepředbíhal:

Typický protivný sychravý zimní večer, padá sníh s deštěm, fouká nepříjemný větřík a vlezlá zima proniká všemi škvírkami oděvu drze až na kůži. Přijíždím do Nové Bystřice. Parkoviště je obsazené konstrukcí pódia, na kterém probíhá vánoční program nejmenované rozhlasové stanice (proč jim dělat reklamu, když oni nás také nepropagují:-)). Za shovívavé nevšímavosti místních policistů tedy nacouvám se svým škodováckým zázrakem do ztemnělé jednosměrky, zaparkuji před městským kulturním střediskem a začínám hledat cestu kamkoliv do tepla. V úřadovně kulturní instituce je zatím prázdno, snažím se proto najít nějaký otevřený podnik, kde by mi uvařili kávu. Všude zavřeno nebo se mi nezamlouvá prostředí.  Chvíli sleduji, jak se některé děti na náměstí se střídavým úspěchem snaží zazpívat do mikrofonu nějakou koledu. Program mě však nezaujme, vracím se k autu, abych na sebe navlékl poslední rezervní části oděvu, které jsem pro jistotu přibalil do cestovního zavazadla. Konečně do místnosti kulturního střediska přicházejí referentky, které měly dosud plné ruce práce se zajišťováním  podmínek pro rozhlasovou vánoční prezentaci. Samy zmrzlé mi nabízejí kávu, kterou s vděčností přijímám. Chvíli povídáme o všem možném a pak se rozhodneme, že v tomto počasí nebudeme zpívat venku u rozsvíceného vánočního stromku, ale pěkně v teple v knihovně. V tom okamžiku přijíždějí Milda s Nelou a Klárkou. Bleskově si rozložíme nástroje a vyzkoušíme několik písniček s místním "pytlem blešek", které do knihovny přivádějí starostlivé paní učitelky. Obdivuju je, tak pevné nervy bych už asi nedokázal mít. Ale děti jsou opravdu hodné, ukázněné a vzorně připravené. Dokonale znají slova a dokonce i flétničky jim pěkně hrají a ladí. Zřejmě práce Katky Švecové.

Vlastní vystoupení ve zcela zaplněném sále místní knihovny je pak pro nás velikou radostí a potěšením a vůbec se nedá srovnat s tím, co jsem slyšel před chvílí venku. Hraje se mi moc pěkně, děti čistě zpívají a skvěle zvládají i nepřipravenou improvizaci některých vánočních koled. Protože však mezi diváky je hodně předškolních děcek, musíme náš společný program přece jen poněkud zkrátit. Děti by nevydržely být tak dlouho soustředěné. Tak ještě společně „Vánoce, vánoce přicházejí…“ a hajdy domů těšit se z nadcházející vánoční atmosféry. Tak zas za rok, jestliže si nás opět pozvete. A hezké vánoce v Nové Bystřici! :-)

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena