Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


26.02.2009
Zdánlivě běžné Schody

Je  čtvrtek večer, sedím na konci gymnaziální chodby a promítám si, co se tady dělo před třemi dny.

Zpívání na schodech uvádí Milda a zahajují místní Jentaktaci opět v silně redukované sestavě. Vše je dáno tím, že Nela musela ze zdravotních důvodů zůstat v Praze a já jsem se s Klárkou neodvažoval vystupovat, protože by se jednalo o „polotovar“. Raději nabídnu divákům někdy později nacvičenou věc. A tak jméno kapely uvedené na plakátě zachraňovali Klárka a Milda. Klárka sólově zazpívala písničky, které má secvičené s Markétou, a k jedné z nich si pozvala Mildu s kontrabasem(!). Škoda, že nemohla přidávat, protože spěchala do Budějovic, kam ji vedly studijní povinosti. Divákům se její vystoupení líbilo.

Dalším příjemným překvapením pro mne byla účast hudebního tělesa zvaného Fat fingers. Naposledy jsem tuto sympatickou soběslavskou kapelu slyšel v létě na jednom festiválku ve Vlčici. Už tehdy jejich aranže irské muziky zněly slibně, ale tentokrát se mi zdálo, že za půl roku na sobě hodně zapracovali a posunuli svůj projev co do přesnosti a přesvědčivosti o velký kus dopředu. Všichni jsou výbornými muzikanty a také si na pódiu skvěle rozumějí.

To duo Jir-ka už je osvědčenou veličinou, ověnčenou za krátkou dobu svého působení mnoha hudebními úspěchy. Například jejich vítězství na loňské Portě rozhodně není náhodné. Jirka Fryč je kytarista s vynikající hráčskou technikou, nenápadným, ale přitom přesvědčivým hlasem a dokonalým nástrojovým parkem. Jeho texty a melodie jsou plné barev a nápadů. Při tomto koncertě mu nemocnou Kamilu více než zdařile nahradila Hanka Maryšková, která by si podle mého názoru určitě zasloužila více pěveckých příležitostí. Pro mne osobně bylo celé toto vystoupení vrcholem večera a bohatým zdrojem motivace, poučení či inspirace. Výslovnost, práce s dynamikou, aranže, nastavení mikrofonu či komba, technika hry a zpěvu v různých situacích… to jsou jenom zlomky toho, co jsem se intenzivně snažil na projevu této sympatické dvojice odpozorovat. Je zvláštní, že vždycky, když něco takového slyším, mám najednou obrovskou chuť sednout a hrát, dokud mi neupadnou prsty:-)

Skladby čtveřice s názvem 4zdi jsou postavené na sehranosti Pitrýse a Hynka, kteří se dělí o dvě šestistunné kytary, jednu dvanáctku a basu. Zpěv a perkuse obstarává Zuzka a mandolínu s houslemi střídá Petr. U nás nebyli poprvé, jsou to naši dobří kamarádi, jejich skladby mám poměrně slušně naposlouchané, a tak vím, že jim nejlépe vyhovuje hraní na elektriku. Ta totiž zvýrazní pěkné aranže jejich skladeb, podtržené velmi dobrou hráčskou technikou. V tomto směru jim byla naše chodba se svým dlouhým echem trochu na obtíž. Zdálo se mi, že jsou z toho mírně nervózní, ale i bez drátů bylo jasné, že JE TO TAM, že posloucháme pravou a prožitou folkovou muziku.

Večer tentokrát nebyl nadměrně dlouhý, takže jsme se po 22. hodině zvolna přiblížili k jeho konci. Ačkoliv jsem si tentokrát nezahrál, nelitoval jsem své účasti, protože jsem mohl o to víc poslouchat. Koneckonců i divácké ohlasy svědčí o tom, že 150 minut muziky mělo svůj pozitivní účinek.

Ale příště už nebudu pouhým konzumentem!:-)

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena