Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


05.09.2007
O elektrice

Prázdniny jsou za námi dřív, než jsme si stačili uvědomit, že vůbec začaly.  Já už zase ve škole makám jako šílenec a vlastně v celém svém současném denním životě doháním, co jsem díky kytaře zameškal v práci i v soukromí. Konec prázdnin jsme jako kapela absolvovali ve vysokém tempu v doprovodu přátel, které k nám přivedl Aron Govea. Však o  nich Milda už psal.

Eduardo Parra bydlí v mexickém Culliacanu a je učitelem hry na akordeon v hudební škole. Bezvadně zvládá hru na kytaru (prý i na violoncello) a má krásný zvučný hlas. Na nás působil jako chodící zásobárna mexických textů a melodií, které dokázal uvolnit úměrně k počtu vypitých piv. Nikdy ale nebyl ani v nejmenším opilý.

Jorge Olivos. Peruánský indián žijící nějakou dobu v Holandsku a nyní v Německu. Je vynikajícím odborníkem na psychologii, ovládá nesmírné množství psychoterapeutických postupů od „primitivních šamanských“ až po nejmodernější vědecké. Jeho práce je nesmírně psychicky náročná, a tak hudbu potřebuje jako relaxaci. Ale nedá si pokoj a ještě ve volném čase vyučuje hře na perkusní nástroje. Jednou jsem ho po vystoupení přistihl v zákulisí, jak hraje na vypůjčenou kytaru. Kam se na něj se svou technikou a hudebním projevem hrabu! A bůhví, co ještě umí a co nám na sebe neprozradil. Na zájezd k nám si vzal v práci dovolenou a musel se vrátit v neděli večer. Z pracovních důvodů.

Volkan Can. Další blázen do muziky. Je podle mého názoru velice inteligentní, živí se však příležitostnou prací, aby byl pro hudební svět plně k dispozici. Tomu říkám oběť. Měl jsem možnost poslechnout si jeho skladby, které prý nahrává u prestižního vydavatelství, a pochopil jsem, že mám co do činění s velkým talentem a navíc velmi skromným, čestným a vstřícným člověkem.

Hudebník, bydlící na německé straně Krušných hor, se jmenuje Lars. Příjmení neznám, protože mu nikdo neřekl jinak než Tarzan. To pro jeho zálibu v lezení a vůbec v pohybu jako takovém. Když ho na pět hodin zavřete do auta (viz naše cesta na koncert do Kadaně), přivodíte mu tím depresi. Potřebuje prostor, pohyb, volnost. Vyučený zedník, který se právě chystá nastoupit na vysokou školu. Vynikající klavírista.

Aron Govea je v hudebním světě pojmem. Nejen pro svou virtuózní techniku nebo snahu pomáhat jiným hudebníkům. Když nás v mexické Tijuaně zastavil policista (protože jsme měli na autě kouřová skla), začal s ním o výši pokuty vyjednávat právě Aron Govea. Neúspěšně. Policista nekompromisně vytáhl bloček a začal psát potvrzení na pokutu, která by spolkla veškeré naše finance na celý pobyt. Už měl všechno vyplněné, zbývalo jen jméno: Aron Govea. Policista začal psát, pak se zarazil a zeptal se Arona, jestli je to opravdu on, autor té skvělé kytarové symfonie, kterou si každou chvíli pouští na svém přehrávači. Když to Aron potvrdil, policista zmačkal potvrzení, nechal si od Arona napsat autogram a propustil nás bez pokuty dál. Má cenu ještě cokoliv dodávat?

Ačkoliv nám všichni naši přátelé děkovali, že se u nás a od nás hodně naučili, shodli jsme se, že těžko můžeme jakkoliv kvantifikovat přínos, který pro nás všechny společný týden znamenal. Mluvím o hudební i lidské stránce. Potkali jsme skvělé lidi a já se pokorně skláním před Paní hudbou, která nám takováto setkání a dorozumění nabízí. Ano, drápek v první fázi (jako už tolikrát) „zasekl“  Milda se svým neuvěřitelným citem na příležitosti. Ale byla to vstřícnost nás všech, a zejména naše víra v muziku, která nás všechny takhle propojila jedním elektrickým proudem.

Popisovat jednotlivé koncerty by bylo příliš kronikářské, všechno najdete na fotkách v galerii. Charakterizovat jamování, které končívalo v časných ranních hodinách, by vyznělo sentimentalisticky, a tak jsem se v tomto článku zaměřil na látku, která se v žádné hudební škole neučí: Nemám čas drogovat, nemám čas stárnout, nemám čas intrikovat, protože poznávám spoustu věcí kolem mne, které mám na dosah ruky, jenom je musím vidět.

Hezký den!

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena