Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


23.04.2016
Zpívání na schodech 22. dubna 2016

Nějak jsme to s našimi hosty tento měsíc nezvládli. Námi vytipovaným písničkářům a kapelám se tento termín zkrátka ne a ne hodit, a tak jsem se při džemování v Blansku domluvil s Pájou Jindrákem, že by si u nás na Schodech mohl „hodit“ přibližně písničkářskou půlhodinku. Ruka byla v rukávě a já se těšil, protože Pája, jak jsem se nejednou přesvědčil, na kytaru umíííí.

Umí, pokud může. Necelý týden před dubnovým Zpíváním jsem od něj dostal vzkaz, že na stejný den slíbil ozvučovat Nezmary. S takovou konkurencí se samozřejmě srovnávat nemůžeme, a tak nám nezbylo, než abychom se o program postarali sami. Muzikanti totiž normálně plánují půl roku dopředu.

Když jsem přeměňoval chodbu Gymnázia na koncertní sál, byl jsem velký, velký skeptik. Krásný májový den, studenti odcházejí z Gymnázia v koedukovaných dvojicích, stromy a rostliny ukazují své nejkrásnější šaty, v televizi jistě nějaký napínavý seriál, v Hradci spousta konkurenčních pořadů, na zahrádkách, chatách a chalupách spousta jarní práce… kdo by chodil na folk. Vzpomněl jsem si na slova Jarka Nohavici jednou na Svojšickém slunovratu. Tenkrát se upřeně zadíval z pódia kamsi za plot areálu, kde se vášnivě objímala jakási milenecká dvojice. Do napjatě očekávajího ticha tehdy zadumaně pronesl  pro mne nezapomenutelnou větu: „Oč lepší než folk je objímat se!“

A přesto lidé přišli, a nebylo jich málo. Pro mne to byl a dosud je úžasný pocit. Zdá se mi totiž, že lidem je s námi dobře. A když jsem se omlouval, že nemáme hosty a budeme tedy hrát sami, nikdo neodešel. Vydrželi jsme hrát, zpívat a povídat si v příjemném klimatu asi osmdesát minut. Mne osobně hodně nabíjel pocit, že hrajeme pro lidi, kteří nás berou takové, jací jsme, tedy i s chybami. Že nemusíme nic předstírat, že si všichni dohromady umíme vytvořit prostředí, které nás spojuje a uzdravuje.

A tak se (už po kolikáté) mé počáteční obavy proměnily v moc příjemný pocit, že mi diváci znovu potvrzují dávno otřepanou pravdu: Muzika je skvělý, i když neverbální komunikační kanál.

Děkuji tedy všem nejen za to, že přišli a že s námi často zpívali, ale i za hodinku strávenou s lidmi, s kterými jsem naladěný na stejnou vlnu. Věřte, to vážně není málo!


Krásné fotky nám při koncertě nafotil Kuba Šimáně. Podívejte se do sekce Galerie

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena