Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


15.01.2015
Schody s Disneybandem 23.1.2015

Přemýšlím, jak stručně, a přitom co nejvýstižněji charakterizovat páteční večer na Schodech. Napadá mě třeba volejbalová charakteristika: Plácali, ale uplácali. A nemyslím to tentokrát výjimečně jako kritiku, i když do jisté míry by tato domněnka byla oprávněná. Zhruba od vánoc totiž víme, že se Nela nemůže koncertu zúčastnit, a zhruba od vánoc také trvá naše dohoda s Ondrou, že „dáme něco společně, pak každý něco svého a pak necháme velký prostor Disneybandu“. Také jsem v tomto smyslu rozesílal maily těm, kteří si přejí být v naší databázi. Moje překvapení však vyvrcholilo, když Disneyband přijel neočekávaně také bez svojí kmenové zpěvačky (nemoc). Komentoval jsem to větou „Víš, holky těžší to maj“, ale v duchu jsem si vybavil větu štamgasta jedné místní restaurace: „S babama sou dycky potíže.:-)

No, co se dalo dělat. Nedalo se dělat nic, muselo se něco dělat:-) Tak jsem tedy v rychlosti a na poslední chvíli začal stavět naši zvukovou aparaturu. Stavba šla naštěstí dost rychle, protože mi pomáhal, kdo měl ruce. Dokonce jsme s Ondrou stačili si i vyzkoušet zvuk.

A už se valí davy lidí. Nejdříve dva diváci, pak další trojice, za chvíli je jich poctivá dvacítka. Hurá, není přesilovka. Nasazuji do dramaturgie jednotlivé koně: Nejdřív já se svojí malou dušičkou, pak Ondra, pak ono zmíněné „něco společně“, následuje přestávka, nazvučení a koncert Disneybandu. Pokud se sám dávám na začátek, není to nikterak ješitná záležitost. Jednak ten, kdo „rozjíždí“, je vždycky v nevýhodě a za druhé dojem z hudby musí narůstat od mého pesimismu přes Ondrovu vyhranost a optimističtější písničky s akordeonem až po „rozsvícení pódia“ Disneybandem. Ještě těsně před začátkem jsme si stačili s Martinem Kadlecem vzájemně postěžovat, že ty naše kapelní ženské jsou sice potvory, ale my se bez nich na pódiu budeme cítit dost ztracení. Což se také v mém případě přesně stalo.

Obětoval jsem se tedy na začátek večera a musím říct, že nepřítomnost Nely na mě dolehla dost citelně. Přece jen jsme za posledních asi dvanáct let bez sebe neodehráli ani jeden koncert, dokonce po rozpadu čtyřčlenného Jentaktaku jsme se v duu dokázali při představeních dost významně vzájemně podržet. Teď jsem před Víťou Novákem seděl sám s repertoárem svých přemýšlivých melancholických textů a měl jsem jedinou dialektickou touhu: ať to lidi vezmou, nebo ať už to rychle skončí. Táhlo se to nekonečně, a jestli to lidé vzali? Snad ano. Nebo byli určitě shovívaví k mým omylům, nesoustředěnosti a zapomnětlivosti. Za což našemu publiku patří dík.

Ondra už s podobným vystupováním nemá problémy, takže jeho blok byl pohodový. Přesto se mi ale po koncertě přiznal k jakési nervozitě, která se prý ze mne na něj přenesla. Tři naše společné písně už byl máček proti tomu, co jsem zažil v roli písničkáře. Inu písničkářská premiéra. Poprvé je to prý vždycky nervózní :-)

Disneyband je už pojem, třebaže v našich končinách méně známý. Zejména Martin s Markem jsou sehraná dvojice a  mimořádně zkušení muzikanti. Marka bych řadil do „první ligy basáků“, Martin je skvěle technicky vybavený charismatický kytarista a skladatel. Pokud člověk stačí sledovat všechno, co Martin v jednom okamžiku předvádí, musí smeknout. Je ale opravdu škoda, že neměl vedle sebe Aničku Drábkovou, zpěvačku a multiinstrumentalistku. Oni mají ty hlasy tak krásně sladěné!!! Hrozně dobře si obě tyto osobnosti sedí. Sestavu ještě k dokonalosti doplnil bubeník (nyní pouze s cajonem) Tomáš Piala a zaskakující zpěvačka Tereza Kárníková, která si vedla rovněž výborně. Disneyband ani v této výrazně oslabené sestavě neztratil nic ze své dynamiky. Věřím, že na Folkové růži 9. – 11. července už bude zas kompletní, tak si tuto skupinu rozhodně nenechte ujít.

Plácali, až uplácali. Nakonec jsme tedy vsadili na myšlenku, že právě mimořádné situace můžou někdy divákům přinést nové zajímavé pohledy, které jim za normálních okolností nemůžeme nabídnout. Snad nám tedy zachovají věrnost i na příštích Schodech.

Osobně bych rád upřímně poděkoval všem za moc příjemný večer. Ostatně fotky Jirky Esera hovoří za vše :-)

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena