Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


28.04.2014
Rybanarubyrybanarubyrybanaruby...

Máme za sebou zas jeden jentaktačí výlet do Prahy. Tentokrát do známého hudebního klubu Ryba naruby. Přijali jsme pozvání Jirky Šámala, hudebníka, hráče na nástroj zvaný Hang drum.  Jistá obdoba nebo možná varianta častěji používaných Steel drums, kovových bubínků. Jirka se svým „UFO“ laděným do akordu d-moll dosahuje již skutečné virtuozity. Zvuk připomíná harfu, podle mého sluchu trochu i utlumené kostelní zvony a podle Jirkova vnímání hlavně cimbál.

Cesta do Prahy probíhala trochu komplikovaně, neboť jsem se zdržel na odjezdu a na místo srazu do Humpolce přijel o 45 minut později. Nela s Kubou to sice přešli s nadhledem, ale mne mrzelo, že jsem je okradl o čas. Když jsme se propasírovali zacpanou dálnicí a zaparkovali poblíž klubu na náměstí Jiřího z Poděbrad, blížila se pomalu šestá večerní hodina. Něco rychlého jsme snědli a vyrazili na zvukovou zkoušku. Ta proběhla výborně, až na moji počínající alergickou reakci na kočky, které se pohybovaly volně v prostoru klubu. Naštěstí pan majitel měl po ruce pro takové případy pohotovou pomoc. Nicméně několik minut před začátkem koncertu jsem ještě nemohl ani mluvit, o zpěvu nebylo vůbec řeči.

Program zahájil kladenský akordeonista-písničkář, jehož jméno mi bohužel uniklo. Hned po něm následoval Jirkův krátký hudební blok. Problém je pochopitelně v délce vystoupení. Hang drum je laděný do jediného akordu (pro hudební neznalce: s jistým omezením se může pohybovat i v F-dur), ale tím jsou jeho harmonizující možnosti vyčerpány. Právě vzhledem k těmto faktům Jirka velmi správně zvolil ukázky z klasiky, lidovky i poměrně moderní skladby. A ke svěžesti tohoto bloku dokonce přispělo i pozvání Ondry, mne a Nely k interpretaci několika písní..

Náš blok byl velmi rozumě limitován půlhodinovou časovou dotací. Myslím, že jsme se docela líbili, aspoň reakce diváků byly velice vstřícné. Jednotlivé skladby naší i Jirkovy části se podařilo zachytit na video a my se pokusíme Vám naše zážitky také zpřístupnit. A když už mluvíme o zážitcích, věřte, že zpívat při koncertě s reakcí podobnou astmatickému záchvatu je tedy opravdu „chuťovka“ :-)

 

Podle mne to byl krásný večer, o který se zasloužil náš hostitel, podnětné prostředí klubu Ryba naruby, výborný zvukař, senzační diváci a snad také trochu i my svým výkonem.


Jo a fotky a video? No přece kdo jiný než Jirka Esser a Jirka Šámal!?

 

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena