Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


16.03.2014
O hitparádách, Schodech a Lakomé Barce

Pěkně dlouho jsme se s kapelou neviděli. Vybíráme si jakési koncertní prázdniny, sbíráme síly na další jarní a letní nápor muziky. Mezitím se nám ovšem docela daří propagovat cédéčko. Myslím, že je to mimo jiné kvůli docela slušnému umístění našich skladeb v hitparádě Rádia Proglas. Písnička Přejem Vám život je momentálně druhá a Barevnější svět byl povinně vyřazen jako „služebně nejstarší“. To je v konkurenci Žalmanů, Jablkoňů, Mertů, aspirantů na Anděly (a jejich držitelů) i jiných hudebních hvězd docela vypovídající. Ví se o nás i v Praze, kde Country rádio zařadilo do hitparády písničku Cesta do hor. Ani ona se neztratila a bojuje o čelní pozice.

A my, i když teď opravdu nijak zběsile nezkoušíme, zařazujeme do programu postupně nové a nové skladby (Caprei, LaGrace, K snídani, Příběh…). Všechny budou chtít ještě trochu „osekat a pofackovat“, ale první ohlasy rozhodně nejsou špatné. Všechny novinky se snažíme uvádět nejprve při Zpívání na schodech, aby je naši nejvěrnější diváci měli možnost posoudit jako první, aby věděli, kam ve svém vývoji chceme směřovat.

Březnové Zpívání na schodech bylo poměrně dlouho připravované, protože naši hosté, českokrumlovská formace Lakomá Barka, mají svůj koncertní kalendář neustále plný. Toto dívčí uskupení nejsou žádní hudební benjamínci, což jsem si uvědomil hned, jakmile spustili(-y) první takty úvodní písničky. Zatímco v Českém Krumlově jsem seděl za jejich zády, teď jsem mohl vychutnat zvuk v plné síle, přesně rozeznat party jednotlivých nástrojů a vokálů a ocenit nápadité aranže. Dámy přehrály všechny písničky ze svého nového cédéčka Paleta a ještě přidaly něco navíc. Žánrově se pohybují od folku až k lidovkám v jejich vlastní úpravě. Ty lidovky jsou jim někdy ze strany kritiků vytýkané, ale já si myslím, že se to děje neprávem. „Barčí“ zpracování není póza, ale naopak velice hluboké (dokonce jihočeské) chápání všeho, co nám lidová písnička přináší od narození až k poslední pozemské cestě. Není toho málo. Kdyby mi moje máma už od věku batolete nezpívala krásné české písničky (ty okamžiky mám hluboce zapsané v duši), možná bych dnes také považoval hudbu za hlukovou kulisu k oduševnělým rozhovorům:-) Lakomá Barka má navíc k dispozici (mimo jiné) dvoje kvalitní housle a kontrabas – tak se při těchto možnostech zkuste vyhnout lidové písničce!

Vystoupení českokrumlovských hudebnic bylo sice o něco delší, než jsme na Schodech zvyklí, ale to mu rozhodně neubralo nic na kvalitě a diváci si právem řekli o přídavek.

 

My jsme se pak snažili v našem bloku omezit veškeré povídání a soustředit se pouze na hudební způsob komunikace. Zahráli jsme deset písní a přídavek. Pokud někdo hledal novinku, pak to byla písnička Nádraží, kterou jsme zahráli v jiné, lépe zpívatelné tónině. Bylo to nepříjemné hlavně pro Nelu, která se musela přeučit saxofonové sólo.

 

Kvalitních fotografií z březnových Schodů bude určitě dost. Už teď umístíme do Galerie snímky Franty Bureše, stažené z jeho zajímavých stránek http://www.mojefoto.estranky.cz/fotoalbum/zpivani-na-schodech-v-budove-gymnazia-vitezslava-novaka-v-jindrichodve-hradci/

 

Jestliže jsem všem návštěvníkům koncertu děkoval za to, že přišli, pak to rozhodně nebyla fráze. V konkurenci plesů, spousty televizních programů, pátečních oslav a příprav na ně to rozhodně nebyla samozřejmost, ale pro nás odměna a povzbuzení. Myslím, že obojí potřebujeme nejen my, ale především folková muzika.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena