Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


04.08.2013
Opět v Telči na Prázdninách 29.7.2013

Dalším důkazem, že ještě žijeme, bylo naše vystoupení v Telči na kocouří scéně. Vyzkoušeli jsme v Telči už všechny scény, ale ta kocouří  je skutečným místem pravdy. Hraje se na náměstí, a tudíž, pokud diváky nezaujmeme, odcházejí. Pravda, hodně záleží na počasí, a to nám letos přálo.

Přijeli jsme hodně brzy, asi dvě hodiny před začátkem vystoupení. Nicméně pan zvukař Hron se svou příslovečnou pečlivostí právě začínal rozestavovat na pódiu jednotlivé součásti zvukové aparatury. Po krátkém dohadování, kdo bude začínat odpolední program (o hrací čas jsme se dělili s Ivo Cicvárkem a Ladou Šimíčkovou), jsme se začali připravovat jako první kapela. Krásně a v klidu jsme se nazvučili, jak to s Mírou Hronem už tradičně bývá. Do začátku představení zbývalo více než půl hodiny, když jsme byli hotovi. Odešli jsme se tedy po cestě trochu zchladit do protější restaurace. V průběhu tohoto času však pořadatelé z pro mne nepochopitelných důvodů odstranili ze scény střechu (slunečník s baldachýnem), čímž se zcela zásadně změnily parametry zvuku, které měl Míra uložené v mixu. Mohli jsme tedy začít se zvukovou zkouškou znovu, jenže na to už nebyl čas. Nepříjemné také bylo, že se nástroje náhle octly na přímém slunci, takže se rozladily a hrozilo jejich poškození. S obavami jsme začali hrát, sledujíce jak mistr za mixpultem znovu hledá charakteristiku nástrojů. Našel ji brzy a přesně, takže za chvíli se všechno uklidnilo a diváci spolu s námi si mohli vychutnat typickou kocouří atmosféru. Opět s námi hrál na basu Kuba Šimáně, který, zdá se, našim skladbičkám přichází stále více na chuť. Mám z toho radost.

Zhruba ve dvou třetinách našeho hracího času se však obloha začala pomalu zatahovat. Bylo to příjemné, až na opětovné rozlaďování nástrojů. Ještě že už existují ladičky. Ale přes všechny obtíže, které jsem tady možná zbytečně zdramatizoval, se nám hrálo moc hezky. Dokonce i řada mých chyb, kterých tentokrát bylo požehnaně, prošla bez povšimnutí. Lidé se u kocouří scény zastavovali, neodcházeli, nešetřili potleskem a zcela nekompromisně si vyžádali přídavek. Zřejmě jsme se líbili, což nám sám od sebe později potvrdil i Milan Medvěd Kolář, hlavní pořadatel festivalu.

Je to milé, zvláště pro nás, kteří o hraní na Prázdninách už léta velmi stojíme. Když si totiž vzpomenu a pětadvacetiletou historii kapely, vytane mi naše vystupování na Prázdninách v Telči jako první velký koncert. Ten byl zároveň motivační. Pamatuji si dobře, jak jsme tehdy zkoušeli v tělocvičně našeho gymnázia poprvé hrát na mikrofony. Tenkrát to byl mikrofon ze školního rozhlasu a několik mikrofonků ke kotoučovému magnetofonu „Sonet 4B“.  Byl to hrozný zvuk, nevěděli jsme tenkrát o tomto oboru vůbec nic. Nicméně zámecké nádvoří  v Telči nás pak jako předkapelu Kamelotu přijalo mile, vstřícně a s pochopením. To už ani není pravda, viďte, Vendulo Čížková, Vláďo Bartoši, Mildo Vokáči?

Ale dost vzpomínání. Faktem zůstává, že jsme si zahráli moc hezky a diváky jsme rozhodně nezklamali.

Déšť přišel až téměř se skončením hudebního bloku Ivo Cicvárka a Lady Šimíčkové. A pak na hlavní koncert. Odnesla to Bára Hrzánová se svojí kapelou Condurango. Pro mne ovšem byl vrcholem dne koncert pětičlenné formace Mária Biháriho. Dokonalá muzika, zahraná srdcem, plná muzikantských vtipů zvedla ze sedaček i promočené telčské zámecké nádvoří. Takové nasazení, taková jistota, souhra, promyšlenost do posledního detailu… profesionalita skloubená s nadšením. Žádné průvodní slovo, jen jedna „pecka“ za druhou. Hluboce smekám před celou pěticí hudebníků.

Mám na srdci ještě jednu věc. Potkal jsem v Telči spoustu milých známých i našich dlouholetých příznivců. Ne se všemi jsem však stačil strávit tolik času, kolik bych si přál. Je to v poslední době můj častý problém a není v tom žádná přezíravost nebo „nafoukanost“.  Každá taková situace mě moc mrzí, a tak bych se chtěl řadě lidí omluvit a předem poděkovat za pochopení. I tak jsme v Telči SPOLEČNĚ prožili krásný den.

Pavel

 


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena