Kontakt: Pavel Jarčevský jarcoun@centrum.cz, tel.: 604 525 878


16.08.2012
Stačí zaklepat (Café Práh, Brno 8.srpna 2012))
    Po chladnějších deštivých dnech přišlo zase stálejší počasí, takže jsem se moc těšil na letní hudební večer v kavárně Café Práh v brněnské Vaňkovce.

S Nelou jsme se sešli v její brněnském bytě. Prvním příjemným překvapením pro mne sice byly pánem domu pečlivě vybrané zákusky, ale přece jen daleko větší radost jsem měl z jeho slibu, že si dnes na koncertě zabasuje s námi. Rychle jsme tedy do sebe všichni tři naházeli větrníčky, likérové špičky a jiné nezdravé laskominky a hned začali zkoušet skladby, které bychom večer mohli předvést. Musím se přiznat, že jsem byl z té muziky opravdu u vytržení. Kuba je skvělý basista, ostatně Ulrychovci dobře vědí koho si mají držet ve svojí kapele Javory či Javory beat. Měl jsem pocit, že se podle té basy můžu učit hrát, že se o ty tóny můžu opravdu opřít, že do nich stačí tu kytaru vlastně jenom dohrávat. Prošli jsme si tedy všechny plánované skladby s důrazem na kritická místa. Nastal čas odjezdu do Vaňkovky a já jsem se na večerní koncert těšil jako děcko na Ježíška.

Program v Café Práh při našem příjezdu už běžel naplno. S trochou lítosti jsem však zaznamenal, že to opět nebude „open air“, ale že se hraje uvnitř přímo v kavárně. Škoda. Akustika v té místnosti není nijak valná a kromě toho lidé ve frontě na občerstvení se chovali trochu hlučně. Rozhodnutí pořadatele však chápu, protože venku bylo i přes oteplení poněkud chladněji.

Nastal náš čas. Měli jsme k dispozici 40 minut i s nazvučením, které se však tentokrát ukázalo velice obtížné. Zvukař, který jinak rozumí svému řemeslu velmi dobře, nemohl stále odstranit zpětnou vazbu z mikrofonů, z basy nebo z kytary. Když už nazvučování trvalo příliš dlouho, začali jsme hrát s tím, že to nějak dopadne. No, nedopadlo. Někdy se prostě nedaří a já musím tentokrát konstatovat, že jsem hrál a zpíval po paměti. Vlastně jsem vůbec neslyšel, k čemu zpívám či hraju. Zvuk neměl vůbec žádnou konkrétní podobu. Svoji kytaru jsem sice ze svého komba slyšel dobře, ale to také bylo všechno. Dál už ke mně doléhalo jenom jakési nedefinovatelné hučení a kvílení. To všechno samozřejmě jenom zvyšuje nervozitu, takže jsem byl nakonec rád, že jsem odehrál a odzpíval relativně bez velké chyby. Kuba prý slyšel ještě hůře a Nela zpívala jenom na moji kytaru z komba. Nějakou hudbu jsme snad vyprodukovali, diváci se zdáli být spokojeni, ale já sám jsem postrádal jemnost zvuku a pocit sounáležitosti s Nelou i Kubou. Nevím, čím to mohlo být. Možná hladkými stěnami místnosti, nevhodným umístěním reprobeden, přílišným hlukem od baru... těžko říci. Zklamaní jsme tak byli všichni tři. Ale to se už někdy v muzice i v životě stává. Večer pokračoval dál, nikdo jiný už neměl naše problémy, takže kdo ví, čím to bylo.

Po skončení oficiální části večera, když Nela s Kubou odjeli domů, jsem ještě v Café práh zůstal, abych si s brněnskými muzikanty trochu „zajamoval“. Večer se bezvadně rozběhl do noci, písnička běžela za písní a já jsem ani nepostřehl, že už dávno minula půlnoc. Odcházel jsem nerad. Zrovna se totiž začínaly hrát ty melancholické písničky, které mám tak rád. Ale nedalo se nic dělat, snídat už bych měl přece jen raději na svojí chaloupce u Třebíče, kde mám ještě spoustu neodkladné práce.

Snídani jsem pak raději spojil s obědem a tentokrát šel také dříve spát. Čeká mě přejezd, zkouška a koncert před domácím publikem v Jindřichově Hradci na náměstí.

Celkově musím zdůraznit, že šlo o velice zdařilou a pro mne moc milou akci. Do kavárny přišlo hodně lidí, program byl pestrý, organizace nevázla, pan zvukař byl ochotný, personál kavárny rovněž, občerstvení zajištěné, sešla se dobrá parta muzikantů... Café práh si postupně získává respekt a to mě velmi těší. Máme s Nelou radost i z ujištění pana majitele, že v Café Práh je pro nás vždy otevřeno. Prý „stačí zaklepat“. Pokud tedy „nezaklepeme bačkorama“, zaklepeme na dveře této príma kavárny v brněnské Vaňkovce moc rádi.

Pavel


Zpět
 
Chytka.NET
Copyright (C) 2006 Jen Tak Tak
Všechna práva vyhrazena